Úvod » Liška obecná (houba), jedlý poklad českých lesů

Liška obecná (houba), jedlý poklad českých lesů

 

Specifické místo mezi jedlými houbami, které za příznivého počasí rostou v našich lesích, zaujímá liška obecná. Její mimořádnost je dána tím, že se jedná o velmi citlivou houbu na kvalitu životního prostředí. V některých oblastech proto zcela vymizela, v jiných, s obnoveným čistým ovzduším, se začíná po letech opět vyskytovat. Její žluté plodnice jsou kulinářsky velmi ceněné a velkou výhodou je, že nejsou napadány škůdci, tedy nečervivějí. Český název vychází z podobnosti mezi barvou plodnic a liščí srstí, na Moravě a na Českomoravské vrchovině bývají plodnice nazývány kuřátka.

Jak ji poznat

Liška obecná patří mezi houby, kterou snadno poznají i děti. Má nažloutlou dužninu a typickou příjemnou houbovou vůni. Klobouk je v mládí podvinutý, později se oplošťuje, jeho střed se prohlubuje a okraje zprohýbávají. Jeho šířka se pohybuje od 2 do 7 cm. Na spodní straně klobouku jsou lupeny v podobě nevysokých lišt, jež jsou vidličnatě rozvětveny, příčně spojovány žilkami a sbíhají se daleko na třeň. Dužnina je bělavá či mírně nažloutlá, voní po koření, zvláště mladé plodnice pak vykazují příjemnou meruňkovou vůni. Chutná mírně štiplavě, jakoby po pepři.

Liška obecná vs. pomerančová: Jak si nesplést jedlou houbu s nejedlou?

Kde se vyskytuje

V České republice lze lišku obecnou najít zejména v jehličnatých a méně listnatých lesích v borůvčí, mechu a trávě. Zpravidla se vyskytuje ve větším počtu, často ve skupinách. Podobně jako u některých dalších druhů hub je i růst lišek závislý na čistotě ovzduší. V posledních letech je však naštěstí zaznamenáván jejich opětný hojnější výskyt.

Kde aktuálně rostou houby? Tipy z celé ČR

Využití v kuchyni

Využití lišek za čerstva v kuchyni je všestranné a rovněž je lze konzervovat rozmanitými způsoby. Snad jen k sušení nehodí, bývá pak totiž velmi tuhá. Vyjímá se především ve smetanových omáčkách či v kyselých mléčných polévkách. Plodnice má pevnou konzistenci, kterou si zachovává i při tepelné úpravě, je však poněkud těžce stravitelná.

Léčivé účinky

Plodnice houby obsahuje celou škálu velmi zajímavých látek jako například vitamín C, je bohatá na draslík a zařazuje se i mezi nejbohatší známé zdroje vitamínu D2, který je pro lidský organismus velmi potřebný, protože je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu ve střevech, a pro správnou tvorbu kostí. Kromě toho je vitamin D potřebný také pro správnou funkci imunitního systému a pomáhá v prevenci před některými typy rakovin a jinými nemocemi. Houba má dále protizánětlivý, antioxidační a antimikrobiální účinek, zejména vůči bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku Staphyllococcus aureus.

Naprosto novým poznatkem je, že liška obecná obsahuje poměrně značné množství serotoninu, nazývaného také „hormon štěstí“, jehož nedostatek v těle se projevuje depresemi nebo poruchami spánku. Lišky obecné by tak mohly posloužit jako nový přírodní lék na zimní depresi namísto užívání syntetických antidepresiv.

Další léčivé houby, které můžete najít v českých lesích

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Další inspirace na využití hub v kuchyni

Atlas hub


 

Fotogalerie