Úvod » Atlas hub aneb jaké druhy hub na Vás čekají v českých lesích

Atlas hub aneb jaké druhy hub na Vás čekají v českých lesích

 

Houbaření je v České republice jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit, které se více či méně aktivně věnují děti i dospělí. Alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel České republiky, což ve světě nemá obdoby a z Česka to tak dělá tak zvanou houbařskou velmoc. Budete-li mít štěstí, může se Vaše procházka lesem proměnit v opravdové houbařské hody. Se začátkem houbařské sezóny se však nezačínají připravovat připravovat jen houbaři, ale i Toxikologické informační středisko, kam se lidé nebo lékaři obracejí, pokud mají podezření na otravu houbami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké druhy hub na Vás čekají v českých lesích a hájích, a na které z nich si dát pozor.

Jedlé houby

V České republice se vyskytuje více než 2000 druhů jedlých hub, z nichž 300 druhů je bezpečněji poznatelných a vyzkoušených pro úpravu v kuchyni. Jídla z hub jsou nenapodobitelná a v české kuchyni mají i v celosvětovém měřítku jedno z nejvyšších zastoupení. Ne všichni jsme však odborníky v rozpoznávání jednotlivých druhů, proto se při sběru raději zaměřujeme na nám dobře známé druhy, což je samozřejmě správně. Po pročtení našeho seznamu jedlých druhů hub ale možná budete překvapeni, jaká překvapení v podobě dalších jedlých druhů na Vás v lese čekají.

Abecední přehled jedlých hub

Nejedlé houby

Nejedle houby_bedla nazloutla

Kromě chutných jedlých hub lze v našich lesích narazit i na nejedlé druhy, které svými vlastnostmi sice nijak výrazně neohrožují lidské zdraví, i tak se ale jejich konzumace nedoporučuje. Jejich chuť je totiž povětšinou odporná. Použití nejedlé houby při přípravě pokrmu je tak jasným krokem ke kulinářskému neúspěchu. Je tedy dobré se tyto houby naučit, stejně jako ty jedovaté, dobře poznávat, aby nebylo nutné vyhodit jídlo se kterým se člověk dal práci, vařil a použil třeba i některé drahé suroviny. I tak jsou ale nejedlé houby velkou potěchou pro oko i nos.

Abecední přehled nejedlých hub

 7 mýtů a pravd o houbách

Jedovaté houby

jedovate_muchomurka červena

Byť obyvatelé České republiky patří k největším odborníkům a znalcům jednotlivých druhů hub, každoročně se najde pár jedinců, kteří sáhnou vedle, a v těch lepších případech skončí v nemocnicích se závažnými zdravotními obtížemi. Dle výročních zpráv Toxikologického informačního střediska je každý rok řešeno přes 2000 dotazů týkajících se otrav houbami, řada z nich je přitom zcela zbytečná, a při troše obezřetnosti se jim dá zabránit.

Abecední přehled jedovatých hub

Smrtelně jedovaté houby

závojenka olovová

Přestože je houbaření oblíbenou aktivitou mnoha lidí a internet je plný fotek úlovků nadšených houbařů, každoročně se houbami otráví desítky lidí. Jedna věc je totiž poznat houbu v atlase, a druhá je pak realita v lese. Otrava houbou představuje často trvalé poškození zdraví, v tom nejhorším případě i úmrtí. Které naše houby tedy patří mezi ty nejjedovatější u nás?

Přehled smrtelně jedovatých hub

Ohrožené houby

hřib královský_ohrožená houba

Možná už jste si sami všimli, že v posledních desetiletích došlo k výraznému úbytku některých druhů hub z našich lesů. Důvodem jsou změny klimatu a extrémy počasí, odumírání hostitelů, se kterými tyto houby tvoří mykorhizu, a důležitou roli hraje samozřejmě i vliv člověka. Některé druhy jsou již natolik vzácné, že je zapotřebí je chránit, a právě z tohoto důvodu vstoupil v roce 1992 v platnost zákon, který vybrané druhy hub chrání. Takto chráněné houby se nesmí sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit ani jiným způsobem rušit v přirozeném vývoji, takže pokud je náhodou najdete, určitě je ponechte jejich osudu v lese. Postihy za porušení tohoto zákona nejsou malé a finanční pokuta se může vyšplhat až k 50 000 českých korun.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Nejlepší houbové recepty

Kdy je nejlepší vyrazit na houby

Co si s sebou nezapomenout vzít do lesa