Úvod » Bedla červenající, dříve považovaná za jedlou, dnes se však její sběr nedoporučuje

Bedla červenající, dříve považovaná za jedlou, dnes se však její sběr nedoporučuje

 

Bedla červenající nazývaná též bedla krvavějící nebo bedla třepivá je houba z čeledi pečárkovitých, která byla dříve považována za jedlou, dnes už se na tomto popisu ale odborníci neshodnou a mnozí její sběr vzhledem k řadě případů otrav houbařů s ní spojených, vůbec nedoporučují. Takže nejen muchomůrka zelená, ale i bedla červenající, jinak uváděná v atlasech jako jedlá, Vám může pořádně zavařit.

5 nejnebezpečnějších hub našich lesů

Jak ji poznat

Bedla červenající

Bedla červenající

 V mládí kulovitý, později zvoncovitý až plochý klobouk je široký 6 – 18 cm. Pokrývají ho bledě hnědé šupiny, které postupně tmavnou, a mají soustředné uspořádání. Na okraji jsou patrné zbytky závoje, který v mládí zakrývá tenké ale husté lupeny. Ty mají barvu bělavou a po poranění typicky červenají. Třeň dorůstá do výšky 8 – 20 cm, je hladký, zpočátku bělavý ale stářím hnědne. V jeho horní části najdete robustní blanitý prsten.

Kde se vyskytuje

Bedla červenající roste v létě a na podzim, zejména od července do října, případně až do listopadu. Lze ji najít v listnatých i jehličnatých lesích, ale také na polích, v zahradách a parcích.

Možná záměna

Bedla červenající vzhledem připomíná svoji příbuznou bedlu vysokou. Odlišit tyto dvě houby je však snadné, protože bedla vysoká po naříznutí nečervená a na třeni má žebrovité pruhy.

Jedovatost

Podle některých mykologů je příčinnou otrav poddruh této houby, bedla červenající česká. Někteří uvádí, že je její jedovatost také otázkou osobních dispozic konkrétního houbaře, tedy houba je více nebezpečná pro citlivé či alergické jedince. Bedla červenající je navíc značně variabilní a její složení se odvíjí také od prostředí, ve kterém roste. V některých lokalitách najdete naprosto nezávadné bedly červenající, které tam lidé sbírají od nepaměti a nikdy se nikomu nic nestalo. V jiných lokalitách ale ten samý druh houby načerpá ze země a z ovzduší těžké látky a může způsobit otravu. Pro klid Vaší mysli a zejména žaludku je ale určitě vhodnější se bedle červenající raději úplně vyhnout.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Kam vyrazit na houby v ČR

Zdravé a léčivé houby

Pěstování hub