Úvod » Otrava z hub aneb jak ji poznáme, co dělat při podezření na otravu a jaká pravidla dodržovat při sběru hub

Otrava z hub aneb jak ji poznáme, co dělat při podezření na otravu a jaká pravidla dodržovat při sběru hub

 

I napříč tomu, že jsme národ houbařů, se co se týče hub a jejich konzumace stále dějí věci, nad kterými mykologové a lékaři jen nevěřícně kroutí hlavami. V druzích hub se zpravidla orientujeme dobře, i když chybička se samozřejmě vloudit může, většina otrav houbami je ale způsobena především takzvanými druhotnými otravami vznikajícími ze špatně připravených či uskladněných hub. Odborníci odhadují, že ročně jich může být až 400.

Poznáte příznaky otravy houbami?

Projevy otrav jsou různorodé, záleží především na druhu zkonzumované houby a množství. 

  • Nejčastějším příznakem otravy bývají obtíže trávicího systému například prudké bolesti břicha, nevolnost, zvracení a průjem. Otrava typicky nastupuje za 8 až 12 hodin, v praxi to většinou znamená, že je lidem špatně ráno po večerní konzumaci hub. Výjimkou je muchomůrka tygrovaná, která bývá zaměnitelná s masákem či bedlou. V takovém případě se otrava projeví rozmezí třiceti minut až dvou hodin slzením, sliněním, bolestmi břicha, zrychlením tepu, poklesem tlaku a poruchami nervového systému se vznikem halucinací až poruchou vědomí.
  • Při postupu otravy dochází k narušení kardiovaskulárního systému. Objevuje se pokles srdeční frekvence, tlaku krve, bolesti hlavy a nemocný může cítit nepříjemné bušení srdce. Přechodem do šoku se končetiny stávají bledé a chladné.
  • Velmi závažné následky způsobuje zasažení jater a ledvin. Toxiny z hub tyto orgány většinou nenávratně zničí. Příznaky jejich poškození se přitom projeví většinou za 2 až 3 dny.

Pozor na jedovaté hřiby

První pomoc při otrávení

V případě podezření na otravu z hub je nutné vyvolat zvracení a pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel. Dále se doporučuje černého uhlí v dávce 10 až 20 tabletek, které na sebe dokáže vázat toxické látky. K zapití použijte ideálně černý čaj. Ten uklidňuje žaludek a podporuje močení, a navíc dodá potřebnou hydrataci.

Aby mohlo být zajištěno správné proplachování ledvin, nezapomínejte na dostatečný přísun vody. Pokud můžete, snažte se postiženého co nejdříve dopravit do nemocnice a vzít s sebou vzorek požitého jídla, nebo alespoň zvratek pro případ nutnosti identifikace. V případě, že nemáte možnost dorazit k lékaři sami, zavolejte neprodleně záchrannou službu. Vždy je potřeba mít na paměti, že při otravě houbami pomáhá jedině včasné jednání.

Jak poznám jedovaté houby

Prohlédněte si smrtelně jedovaté houby, které můžete najít v našich lesích

Jak si doma pěstovat houby a jaké druhy k tomu vybrat