Úvod » Hlíva ústřičná, zdraví prospěšná a velmi chutná houba

Hlíva ústřičná, zdraví prospěšná a velmi chutná houba

 

Jedna z nejznámějších prospěšných hub, která je kromě jejího kulinářského využití důležitá zejména díky obsahu celé řady biologicky aktivních látek, které významně posilují náš imunitní systém. Hlíva ústřičná je zdrojem významných betaglukanů. Díky pěstování mohou její potenciál využívat lidé napříč generacemi včetně dětí a těhotných žen.

Jak ji poznat

Houba tvoří velké plodnice ve tvaru a zbarvení ústřice a odtud pochází  její druhové jméno – ústřičná. Roste převážně v trsech, masité klobouky jsou často položeny v řadách nad sebou a tvoří kolonie o celkové hmotnosti až několika desítek kilogramů. Barva plodnic je závislá na podmínkách růstu a přechází od bělavé, přes šedou či šedomdrou, až po hnědou, hnědočernou, olivovou nebo nafialovělou.

Dužina klobouků je pružná a šťavnatá, lupeny má hlíva relativně řídké, v mládí bělavé, později šedivé či krémové. Ke třeni se sbíhají bez viditelného přechodu. 

Kde se vyskytuje

Hlíva roste od konce léta až do zimy na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Při mírných teplotách hlíva plodí během celého zimního období, až do jara. Nejčastěji vyrůstá na buku, ale můžeme ji najít i na jiných dřevinách, například vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se i uměle, a to jak průmyslově, tak i v domácích podmínkách.

Tři zaručené způsoby, jak doma vypěstovat pořádné hlívy

Využití v kuchyni

Hlíva ústřičná je jedlá houba s všestranným použitím jak do hotových jídel, tak k nakládání do octa nebo sušení. Vynikající je z ní i falešná dršťková polévka, ale podle mnohých houbařů je však nejchutnější jen tak okořeněná, potřená česnekem a osmažená. 

Běžně se konzumují pouze klobouky hub, ale tuhé třeně se dají usušit a rozemlít na tzv. houbový prášek, který se používá jako aromatické houbové koření.

Syrové houby můžete uchovávat v ledničce bez obav 5 dní. Až je budete čistit, dejte pozor aby při mytí nenasály moc vody, ztratily by svou skvělou vůni. Lepší bude, když je očistíte vlhkým kuchyňským ubrouskem. Odstraňujte jen spodní části nohy, na povrchu klobouku je nejvíce výživných látek.

Recepty z hlívy ústřičné

Léčivé účinky

Na první pohled to sice poznat není, ale  jen těžko byste hledali jinou houbu, které by pro váš organismus byla přínosnější, než je právě hlíva!

  • Posiluje imunitu a obranyschopnost těla

Hlíva je naprosto nabitá užitečnými látkami, minerály a vitamíny, které náš organismus potřebuje pro pevné zdraví a silnou imunitu. Především obsahuje důležité beta-glukany, ale najdeme v ní i řadu vitaminů skupiny B, vitamin C, draslík, fosfor, zinek, jód, selen atd.. Účinně pomáhá našemu tělu v obraně před vnějšími vetřelci ve formě virů, bakterií či plísní, a zároveň také před degenerativními procesy, které se odehrávají uvnitř našeho těla, jako například nachlazením, chřipkou, angínou…

  • Snižuje krevní tlak a cukr a cholesterol v krvi

Mevinolin, který hlíva obsahuje, napomáhá snižování hladiny krevního cukru a hladiny cholesterolu v krvi. Reguluje krevní tlak a působí jako prevence a lék arteriosklerózy. Hlíva celkově prospívá průchodnosti a elasticitě cév a tepen a chrání naše srdce.

  • Antioxidační účinky

Hlíva vykazuje také značné antioxidační účinky, tím pádem mírní působení volných radikálů, které jsou spojené s procesem stárnutí.

 

Podívejte se na další houby, které se mohou pyšnit svými léčivými účinky

Víte, jak by měla vypadat správná výbava každého houbaře?

Atlas hub je k dispozici zde