Úvod » Letní houby – jaké houby můžete najít v českých lesích a hájích v červnu, červenci a srpnu

Letní houby – jaké houby můžete najít v českých lesích a hájích v červnu, červenci a srpnu

 

Napršelo, je teplo a tak můžeme vyrazit do lesa, kde si houby prorážejí cestu ven skrz jehličí, listí a mech, a perou se o svoje místo na slunci. S čím se tedy můžeme setkat v červnu, červenci a srpnu v našich lesích? Především doznívají jarní houby, na počátku léta se pak ale objevují už i první holubinky, což jsou typické letní houby. Tou nejběžnější a nejchutnější je holubinka mandlová

Léto obecně je pro houbaře velmi příznivé, protože v lesích lze najít téměř všechny druhy hub, jejich růst ale závisí hlavně na průběhu počasí. V lesích je stále ještě spíše sucho, takže hojnější úrodu lze očekávat až po vydatných deštích. Za příznivých podmínek ale letní houby vyrůstají někdy až v překvapivě pestrém druhovém složení. Jednou z prvních hřibovitých hub je kovář a hřib dubový. Množství druhů hub pak narůstá v srpnu, kdy lze najít i ryzce.

Holubinka mandlová

Holubinka mandlová je typická masově růžovou či hnědou barvou klobouku. Najdete ji ve všech typech lesů, zejména se jí pak daří v doubravách, bučinách, ale i pod smrky.

Za syrova chutná po mandlích, odtud také pochází její název. V kuchyni sní můžete všemožně čarovat, protože je naprosto všestranná. Hodí se do omáček, směsí, můžete ji smažit, grilovat, pražit, ale i nakládat do octa. Také rozhodně nezapomeňte vyzkoušet sušení, a připravte si tak houbové zásoby na zimu.

Hřib kovář

Hřib kovář je tolerantním druhem, který roste ve všech typech lesů. Hojně se ale vyskytuje zejména v horských a podhorských oblastech. Je nápadný zajímavým zbarvením v odstínech červené, oranžové, hnědé až olivové barvy. Patří mezi tzv. modráky, které v místě řezu typicky zmodrají. Modrání dužniny na poraněných místech je způsobeno rychlou oxidací přítomných kyselin a samo o sobě rozhodně neznamená, že by takto „postižená“ houba byla nejedlá.

Jedná se o velmi chutnou houbu, kterou však musíte náležitě tepelně upravit. V syrovém nebo nedovařeném stavu je nejedlá a vyvolává žaludeční potíže. Také se nedoporučuje k sušení. Kovář je kuchyňsky všestranným hřibem, který se hodí do klasické smaženice, ale i do dalších houbových receptů. 

Sbíráte rádi houby, ale máte problém je rozeznat? Stáhněte si aplikaci

Ryzec pravý

Pokud patříte mezi laické houbaře, kteří se ze strachu z otravy raději vyhýbají všemu, co není pravák nebo bedla, ryzce se rozhodně bát nemusíte. Jedlé a nejedlé druhy této naoranžovělé houby odlišíte velice snadno – ryzce s mlékem bílým jsou až na výjimky nejedlé, na ryzcích s oranžovým až červeným mlékem si naopak výborně pochutnáte.

Roste místy hojně, obvykle ve skupinách, na travnatých místech pod borovicemi. Je to příklad za syrova nepříjemně chutnající houby, která po úpravě patří mezi ty nejchutnější. Má pikantní kořenitou chuť a v kuchyni z něj vykouzlíte hotové zázraky. Delikátní úprava této houby je nakládání do octa, protože si v octovém nálevu zachovává svoji křehkost. Lze ho však využít i v mnoha dalších houbových pokrmech, smaženicích, guláších, omáčkách a podobně.

Víte, kam vyrazit na houby? Máme pro Vás ta nejlepší místa

Jak si doma pěstovat houby a jaké druhy k tomu vybrat