Úvod » Kališník obecný neboli chřapáč obecný

Kališník obecný neboli chřapáč obecný

 

Kališník obecný je jarní vřeckovýtrusá houba. Je jedlá, vyskytuje se však vzácně a nemá proto praktický význam, využít ji ale můžete například do polévek. Znám je také pod názvem chřapáč obecný.

7 rad, jak správně sbírat houby

Jak ho poznat

Plodnice je většinou zřetelně rozdělena na klobouk a třeň. Klobouk je široký 2 – 10 cm, nejprve polokulovitý nebo pohárovitý, později spíše miskovitý s nepravidelným nebo i potrhaným okrajem. Vnitřní strana klobouku je hladká, žlutohnědá, hnědá nebo šedohnědá, někdy s lehkým olivovým odstínem, na vnější straně ji pak doplňují bělavá žebra s poměrně ostrými hranami. Ta se sbíhají v dlouhý třeň měřící asi pět centimetrů.

Kde se vyskytuje

Roste místy velice hojně, jednotlivě či ve větších skupinách na zemi ve světlých hájích a na okrajích listnatých i jehličnatých lesů, nejčastěji pod duby, habry a lískami. Objevuje se od května do června, za vhodných podmínek až do července. Na stejných stanovištích ho můžeme najít i několik let po sobě. 

Věděli jste, že za sběr některých hub hrozí pokuta? Prozradíme Vám, které to jsou

Možná záměna

Kališník obecný může být zaměněn za podobné druhy kališníků, především za vzácný nejedlý kališník žebernatý neboli kosticový či rýhonohý, který se vyskytuje spíše později v létě, dosahuje nižších rozměrů, mívá spíše šedavý nádech a žebra třeně zpravidla vystupují výrazně nad 1/2 výšky kalichu. Existuje také možnost záměny za jedlou destici chřapáčovou, která se však liší přisedlými plodnicemi žlutohnědého zbarvení rostoucími na dřevě.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Atlas hub

Oblíbené recepty z hub

Nechce se Vám chodit do lesa? Vypěstujte si houby doma