Úvod » Kotrč kadeřavý vynikající snadno poznatelná houby, která má navíc i léčivé účinky

Kotrč kadeřavý vynikající snadno poznatelná houby, která má navíc i léčivé účinky

 

Kotrč je rod chorošovitých hub keříčkovitého vzhledu, které žijí jako parazité na kořenech stromů. Na území České republiky jsou nejznámější 2 druhy: kotrč kadeřavý, hojný druh parazitující na borovicích, kotrč Němcův, vzácný druh parazitující na jedlích. 

Kotrč kadeřavý

Překvapení jež potěší jak oko, tak i chuť gurmána. Tato houba je prapodivná, voňavá a chutná, a její největší výhodou je, že si ji nemůžete splést s žádnou nejedlou či jedovatou. Její mnohdy velké plodnice se objevují na stejných místech i po dobu několika let, takže o plný košík máte postaráno. A vyniká i svými léčivými účinky.

Jak ho poznat

Mohutná jedlá chorošovitá houba keříčkovitého vzhledu, která nemá klobouk v pravém slova smyslu. Plodnice je tvořena mnoha plochými větévkami připomínajícími květák nebo spíše mozek. Vyrůstá přímo ze země nebo ze dřeva a mnohonásobně se větví. Jednotlivé vnitřní větévky jsou masité a lupenité, a naopak ty, které jsou na povrchu plodnice bývají značně zkadeřené. Stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Kde se vyskytuje

V našich zeměpisných šířkách roste přes léto až do podzimu. Najdete ji především v borových lesích, kde parazituje na živých stromech nebo rozkládá odumřelé dřevo. Sbírejte jen krémově bělavé plodnice – ty jsou nejlepší. 

Využití v kuchyni

Kotrč kadeřavý je jedlá, chutná a vyhledávaná houba mimo jiné proto, že nehnije, nýbrž zasychá. V chladu vydrží několik dní beze změny. Je vhodná pro všechny způsoby konzervace včetně sušení, nejlépe zavěšením plodnice na provázek na světlém vzdušném místě. Lze z něj také připravit různé pokrmy, vyžaduje však delší tepelnou úpravu, neboť jeho dužnina je dosti tuhá. V přípravné fázi je potřeba jej velmi důkladně očistit, jelikož do kadeřavých větévek často napadá jehličí i hlína. Z receptů určitě vyzkoušejte falešnou dršťkovou polévku.

 

Inspirace na další houbové recepty čerpejte zde

Jak by měla vypadat výbava správného houbaře

Poradíme Vám, jak poznat, že už rostou houby