Úvod » Křemenáče: březový, osikový a smrkový, oblíbené houby našich lesů

Křemenáče: březový, osikový a smrkový, oblíbené houby našich lesů

 

Křemenáče patří mezi hřibovité houby, které jsou v kuchyni vhodné k všestrannému použití. Rostou velmi hojně, převážně v listnatých lesích, podél lesních cest a na hrázích rybníků. Na světe existuje asi 160 druhů křemenáčů, k těm nejznámějším, které jsou k nalezení na území ČR, patří křemenáč březový, křemenáč smrkový a křemenáč osikový.

Křemenáč březový

Obzvlášť chutný druh křemenáče, který může dorůst značné velikosti, aniž by nasál vlhkost a stal se vodnatým tak, jako jemu podobný kozák březový. Na Moravě se můžete setkat s názvem Janek a jak už jeho název napovídá, najdete ho výlučně v blízkosti bříz.

Jak ho poznat

Polokulovitý až bochníkovitý klobouk, který má 4 – 15 cm v průměru je v mládí svým blanitým okrajem přitisknutý k třeni. Je masitý a jeho jemně plstnatá pokožka má hnědooranžovou barvu. Ústí rourek jsou špinavě bílá a třeň, který může dosáhnout výšky až 20 cm, je pevný a tvrdý, bílý až šedavý, v dospělosti pak pokrytý hnědými či černými šupinami. Dužnina je pevná, v klobouku houbovitě měkká a v horní části třeně dřevnatě vláknitá. 

Po rozkrojení se houba na řezu poměrně rychle zbarvuje do šedočerna, což ale není důvod proto, ji vyhazovat, protože i tak je k jídlu velmi dobrá.

Kde se vyskytuje

Křemenáč březový tvoří mykorhizu s kořeny bříz, najít ho tedy můžete  nejčastěji pod břízami nebo v březových hájích. S břízou stoupá i vysoko do hor a na rašeliništích se vyskytuje i pod břízou trpasličíPro svůj růst ale nepotřebuje tolik vody a proto vyroste i na píscích nebo skalách. Hojně ho můžete najít zejména v období od června do října.

Využit v kuchyni

Chcete-li si připravit chutné houbové řízky, tak právě tato houba je ta pravá, ale hodí se do většiny houbových jídel. Z hlediska uchovávání je asi nejlepší velkou houbu rozkrájet a usušit. Nelekejte se, dužnina při vaření černá, čemuž ale můžete zabránit když nakrájenou houbu ponoříte do octa nebo citrónové šťávy.

Jak vybrat sušičku hub

Křemenáč osikový

Hojně se vyskytující houba, kterou můžete hledat téměř z auta. Jednak proto, že se vyskytuje v remízcích na okraji lesa a u silnic, a jeho červené klobouky v zelené trávě na sebe přímo upozorňují, a také proto, že lze často najít opravdu velké plodnice, kterým se hmyzí larvy vyhýbají.

Jak ho poznat

Klobouk je v mládí polokulovitý až sklenutý, později téměř plochý, v průměru 4 – 15 cm široký. Jeho barva je červenooranžová nebo rezavě hnědá a povrch jemně plstnatý, někdy i drobně přitiskle šupinkatý. 

Třeň je mohutný, dorůstá až 20 cm, je bělavý a pevný, pokrytý drobnými šupinkami, které na rozdíl od ostatních křemenáčů ve stáří nejsou tmavé. Dužnina je tvrdá, ale šťavnatá, a má příjemnou chuť a vůni. Na řezu červená a po usušení černá.

Kde se vyskytuje

Roste roztroušeně pod osikami v listnatých a smíšených lesích i mimo les, ve stromořadích u cest nebo v osikovém mlází. Najít ho můžete jednotlivě nebo ve skupinách, nejčastěji v období od června do října.

Využití v kuchyni

Tuto velmi chutnou houbu můžete použít do všech typů houbových pokrmů, pozor si dejte pouze u starších plodnic na zdřevnatělý třeň a naopak velmi měkký klobouk. Hodí se například do polévek, houbových směsí nebo základů pod masa. Usmažit z něj můžete i výborné řízečky a nezklame Vás ani naložený v octovém nálevu či konzervovaný v soli nebo tuku.

Jak správně uchovat houby, abyste je mohli využívat celý rok

Křemenáč smrkový

Jedlá, avšak v ČR ohrožená houba z čeledi hřibovitých, která je řazena do kategorie ohrožených druhů. I když byste si na ní skvěle pochutnali, nechte ji raději růst, protože je chráněná. Známá je i pod názvem kozák smrkový.

Jak ho poznat

Klobouk má 3 – 10 cm v průměru, v mládí je polokulovitý, později klenutý až plochý. Barvu má sytě červenooranžovou až červenohnědou, podobnou jako opadané jehličí, a jeho povrch je jemně plstnatý, později až šupinkatý. 

Třeň dorůstá až 15 cm, je bělavý a jeho povrch pokrývají hrubé šupinky, které jsou v mládí v horní části třeně bělavé a v dolní části v raném stadiu šedohnědé, později však tmavnou, takže u dospělých plodnic jsou na celém třeni včetně horní části tmavě zbarvené.  Směrem ke klobouku se třeň zužuje a u země může mít po otlačení zelené skvrnky.

Kde se vyskytuje

Roste nehojně a roztroušeně ve smrčinách a borůvčí, kde tvoří mykorhizu se smrkem ztepilým. Najít ho není úplně lehké, protože jeho klobouk často splyne s okolím, respektive je skrytý pod spadaným jehličím. Pokud budete mít štěstí, objevit ho můžete především v období mezi červnem a listopadem.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Co si s sebou nezapomenout vzít do lesa

Houby v kuchyni

Kam vyrazit na houby v ČR