Úvod » Muchomůrka zelená, smrtelně nebezpečný zabiják

Muchomůrka zelená, smrtelně nebezpečný zabiják

 

Muchomůrka zelená, sporadicky označována též jako muchomůrka hlíznatá, je považována za nejjedovatější a nejnebezpečnější houbu Evropy a Severní Ameriky, která způsobuje nejvíce smrtelných otrav. Je nejen prudce jedovatá, ale navíc se první příznaky otravy objevují až v okamžiku, kdy je jed vstřebán v organismu a jsou již těžce zasaženy důležité orgány, zejména játra.

Vypadá docela neškodně, její zbarvení je hodně rozmanité, a tak snadno může dojít k záměně za jedlé houby, navíc voní příjemně, a podle výpovědi otrávených lidí chutná příjemně sladce. Je však smrtelně jedovatá ve všech částech plodnice a stačí jediný klobouk k vážné, někdy až smrtelné otravě. V případě, že nedojde k úmrtí jsou však i následky trvalé.

Jak ji poznat

Klobouk muchomůrky zelené má v průměru 5 – 15 cm. Jeho barevné provedení je hodně proměnlivé. Může být olivové, žlutozelené, hnědozelené až nečistě hnědavé. Za vlhkého počasí pak může být naopak i velmi světlé, vzácně se můžete setkat i s bílým zbarvením. Klobouk je vždy paprsčitě žíhaný, má hladké okraje a někdy je mírně kluzký.

Třeň je pevný, hladký, u starších plodnic dutý a bílý s málo zřetelnými zelenými šupinami. Vyjmete-li plodnici ze země, uvidíte na její bázi zřetelnou vakovitou hlízu, která je obalena bílou pochvou, známým to „kalichem smrti“. Jedná se o pozůstatek blanitého obalu, který v mládí kryje celou plodnici. V horní části třeně je bílý blanitý prsten, který může a nemusí být rýhovaný, a v dospělosti může odpadnout. Pod prstenem je třeň bělavý, někdy též zeleně žíhaný. Lupeny jsou bílé, u třeně volné, a dužnina je bílá a svoji barvu poraněním nemění.

Kde se vyskytuje

Muchomůrka zelená preferuje zejména teplejší oblasti a najdete ji především v listnatých a smíšených lesích od července do pozdního podzimu. Doprovází především duby, ale také habry a buky. Vzácněji ji lze nalézt i v borových lesích.

Otrava

Právem se jí říká „pohár smrti“, neboť je to nejjedovatější známá houba a léta trvající výzkum nenašel protilátku proti jejímu jedu. V celé plodnici obsahuje vysoký podíl nebezpečných alkaloidů, nejzákeřnějšími jedy jsou pak falotoxiny a amatoxiny. Ke smrtelné otravě stačí jedna plodnice a často i mnohem méně.

První příznaky muchomůrkou zelenou se projevují po relativně dlouhé době. Běžně je to 8 – 12 hodin, někdy  dokonce až po 24 hodinách, avšak během této doby už jedy napadají játra a ledviny. Po dobu dvou dnů dochází k průjmu a zvracení doprovázené prudkými bolestmi břicha. Za tyto obtíže jsou zodpovědné právě falotoxiny. Poté často následuje zdánlivé zlepšení stavu, takže se vše zdá v pořádku, amatoxiny ale nadále poškozují jaterní buňky. Pokud nedojde k podání vhodných léčiv, po 4 – 7 dnech umírá postižený na selhání jater a ledvin. 

Někteří lidé byli zachráněni tím, že jim byla v nemocnici aplikována filtrace krve dřevěným uhlím. Prakticky posledním zákrokem, kterým lze pacientovi otrávenému muchomůrkou zelenou zachránit život, je transplantace jater.

Možná záměna

V posledních desetiletích se stále častěji objevují záměny za pečárky. Ty však mají narůžovělé lupeny, ve stáří až hnědé, a muchomůrka zelená má vždy lupeny čistě bílé. Navíc pečárkám chybí kalich smrti.

Existují i případy záměn za velmi odlišné houby jako jsou například zelené holubinky, bedlu vysokoumuchomůrku růžovku. Žádná ze jmenovaných hub však nevykazuje kombinaci tří základních znaků, kterými jsou bílé lupeny, prsten na třeni a blanitá pochva neboli kalich na bázi třeně.

Mohlo by Vás také zajímat:

Atlas hub

Kam vyrazit na houby v ČR

Některé houby mohou být i léčivé, víme které to jsou