Úvod » Nečekejte až zaprší a zkuste si houby vypěstovat doma. Poradíme Vám, jak na to a jaké druhy k tomu vybrat

Nečekejte až zaprší a zkuste si houby vypěstovat doma. Poradíme Vám, jak na to a jaké druhy k tomu vybrat

 

Nemáte čas chodit po lesích a hledat houby? Nerostou, protože není to správné „houbařské“ počasí? Nebo prostě nemáte ten správný houbařský zrak? Nezoufejte! Zkuste si založit vlastní houbovou zahrádku, kde Vám houby určitě porostou, a dršťkovou polévku z hlívy ústřičné si tak budete moct připravit kdykoliv na ní dostanete chuť.

Co můžeme pěstovat

Žampiony jsou v umělém prostředí pěstovány již dlouhodobě a oblíbenost hlívy ústřičné v současnosti stále roste. Kromě zmíněných dvou druhů se dá ale v domácích podmínkách pěstovat několik dalších druhů hub. Třeba se vám některá zalíbí už podle názvu – penízovka sametonohá, shiitake neboli houževnatec jedlý nebo třeba Jidášovo ucho. Některé z nich se navíc mohou pyšnit i svými léčivými účinky.

Více informací o léčivých houbách naleznete zde

Jak začít

Možností se nabízí hned několik, ale tou nejsnazší, pokud s pěstováním hub začínáte je, že koupíte již připravené balíky se substrátem a podhoubím. K tomu všemu je přiložený podrobný návod, jak se o tuto sadbu starat. Ze začátku houbám dopřejete vyšší teplotu 24-29 °C a následně je po přesně určeném čase přemístíte do chladného prostředí o teplotě 14 °C. Tak se probudí podhoubí a vy brzy začnete sklízet.

Sadba do dřeva

O něco složitějším způsobem je sadba do dřeva, kdy k pěstování použijete špalíky dřeva, ideálně olši či habr. Vrtačkou si do dřeva připravíte díry, do kterých dáte sadbu a zatmelíte. Vždy ale věnujte pozornost návodu na obalu sadby.

Pěstování hub na zahradě

Není to sice pro každého a úspěšnost také není úplně jistá, ale proč to nezkusit? Je však třeba mít tam vlastní „les“. Houby totiž potřebují stinné vlhčí stanoviště a vzhledem k tomu, že mnoho druhů žije v symbióze s dřevinami, musí mít jako sousedy i vhodné stromy. Navíc se mohou na Vaši zahradu rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub je také možné si do zahrady přinést společně s mulčovací kůrou nebo v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť. Pokud ale nechceme nic ponechat náhodě, můžeme si koupit již připravenou sadbu lesních hub.

3 zaručené způsoby jak doma vypěstovat hlívu

Nezapomínejte na zalévání

Bez výjimky je třeba udržovat patřičnou vlhkost půdy, za suchého počasí je třeba ji každodenně zavlažovat i v širším okolí výsadby, avšak pouze kropením, které tak trochu imituje přirozený déšť. Zálivka silnějším proudem vody by totiž mohla vyvíjející se podhoubí nenávratně poškodit. Houby zalévejte ideálně navečer, kdy už se voda nebude tolik vypařovat, aby podhoubí přes noc vláhou dostatečně nasáklo.

Inspirace jak v kuchyni zpracovat houbovou nadílku

Co by si měl vzít sebou do lesa každý houbař

Nejlepší místa na sbírání hub v ČR


 

Fotogalerie