Úvod » Na sírovce žlutooranžového vyrazte se žebříkem, vyrůstá zpravidla vysoko na kmenech stromů

Na sírovce žlutooranžového vyrazte se žebříkem, vyrůstá zpravidla vysoko na kmenech stromů

 

Dřevokazná houba řadící se do čeledi troudnatcovitých, která je rozšíření po celém světě. Známá je často i pod názvy choroš nebo chorošovec sírový. Přestože nenávratně poškozuje stromy na kterých vyrůstá, je houbou vyhledávanou a oceňovanou mnoha gurmány. Uplatnění však najde nejenom v kuchyni, ale i v léčitelství. Například v tradiční čínské medicíně se užívá pro celkové posílení organismu.

Jak ho poznat

Plodnice jsou vějířovitého až půlkruhovitého tvaru, široké až 50 cm. Bokem přirůstají ke dřevu a zpravidla jich vyrůstá větší počet těsně nad sebou, takže na kmeni tvoří i přes metr velké a velmi nápadné trsy. Na jednom stromu tak můžete sklidit i desítky kilogramů této skvělé suroviny do kuchyně.

Sírovec má skutečně výraznou zářivě žlutou nebo žlutooranžovou barvu. Horní plochu plodnice zdobí různé odstíny oranžových, žlutých a okrových pásů, stářím pak houba bledne, eventuálně tmavne. 

Kde se vyskytuje

Sírovec žlutooranžový vyrůstá na živých i odumřelých stromech, kde způsobuje velmi agresivní hnědou hnilobu, která rychle proniká do dřeva a narušuje jeho mechanické schopnosti a postupně vede až k zániku stromu. Díky jasně žlutooranžové barvě je viditelný už z dálky, najdete ho vysoko na kmenech stromů, výjimečně i na jejich kořenech, především v listnatých lesích s převahou dubů, nebo v sadech a zahrádkách, kde k jeho nejvýznamnějším hostitelům patří třešně, jabloně či hrušně. Roste od konce dubna až do podzimu, zpočátku vypadá jako sírově žlutá skvrnka, připomínající montážní pěnu, velmi rychle však stárne, takže je třeba mít ho pod kontrolou, abyste neprošvihli optimální stádium ke sběru. Pozor si dejte na sběr z akátů, takové houby mohou vyvolávat zdravotní potíže.

Využití v kuchyni

Bezkonkurenční úprava sírovce žlutooranžového je jako řízek, buď to v klasickém trojobalu nebo napřírodno, kdy po tepelné úpravě krásně zoranžoví. Chuť připomíná jemné kuřecí a jedná se o neskutečná lahůdku s nenapodobitelnou vůní. Řízky ze sírovce jsou doslova hodny královských stolů a opulentních hostin. Důležité je ovšem vědět, že kvalita hmoty sírovce postupně rychle klesá a nejcennější jsou mladé, šťavnaté a měkké plodnice. Pokud při řezu nůž houbou projede lehce jako máslem, víte, že jste našli správný kousek, který můžete bez obav použít v kuchyni.

Dalším tipem na jeho zpracování v kuchyni může být směs s kari, kdy se jeho nakyslá chuť skvěle doplňuje s kari kořením a smetanou. Čerstvý sírovec jednoduše nakrájíte na drobné kostičky a osmahnete na tuku s cibulí a česnekem. Zalijete smetanou s trochou mouky, přidáte lžici kari a necháte povařit. 

Možná záměna

Sírovec žlutooranžový je možné zaměnit s nejedlým sírovcem horským, ten však roste na rozdíl od sírovce žlutooranžového na jehličnatých stromech, především smrku, navíc ve vyšších polohách. 

 

Další inspiraci na recepty z hub najdete zde

Vyznáte se v houbách českých lesů? Máme pro Vás připravený přehledný atlas hub

Víte, jaké houby právě rostou?