Úvod » Strmělky mlženka a nálevkovitá – dva zajímavé druhy, které můžete najít v podzimním lese

Strmělky mlženka a nálevkovitá – dva zajímavé druhy, které můžete najít v podzimním lese

 

Strmělky jsou hojné podzimní houbymezi kterými najdeme několik výrazně aromatických, ale i velmi nebezpečných druhů. Vyznačují se obvykle nálevkovitými klobouky se sbíhavými lupeny a válcovitými, středovými třeni. K nejvyhledávanějším druhům patří strmělka mlženka.

Jaké neobvyklé poklady můžete najít v podzimním lese

Strmělka mlženka

Strmělka mlženka je jednou z nejhojnějších, nejmohutnějších a zároveň i nejkontroverznějších podzimních hub. Obsahuje totiž látky s trojnou vazbou, které mohou vyvolat senzibilizaci sliznic trávící soustavy, takže někdy může vyvolávat žaludeční potíže, kdy dochází k otoku sliznice a bolestivé kolice, následované průjmy. Zda si její konzumaci můžete dopřát Vám napoví pach, který vynikne při jejích tepelném zpracování. Pokud Vám voní příjemně, klidně ji snězte, pokud ne nebo budete-li na pochybách, raději ji vyhoďte.

Jak ji poznat

Poznáte ji podle masitých, většinou jemně ojíněných, šedých až šedohnědých klobouků, který v pozdějším stadiu bývají nepravidelně zprohýbané, hustých, zprvu bělavých, později až krémových lupenů, válcovitých a dole často výrazně ztluštělých, bělavě šedých třeňů, a v neposlední řadě podle výrazně aromatické, charakteristicky nasládlé vůně dužniny.

Pozor! I jedlými houbami se můžete otrávit

Kde se vyskytuje

Narazit na ni můžete prakticky kdekoli – v lesích všech typů ale i mimo les v hájích, křovinách nebo zahradách. Vyrůstá ve skupinách, velmi často v takzvaných čarodějných kruzích a jen zřídka jednotlivě. Snáší i mírnější mrazíky, takže se s ní můžeme setkat ještě v prosinci, a při mírnější zimě dokonce i v lednu. První plodnice se začínají objevovat v srpnu.

Využití v kuchyni

Mlženky patří k jedlým houbám, ke konzumaci se ale doporučují pouze mladší plodnice, ze kterých se dají připravit vynikající řízky nebo zavináče. Osvědčí se ale i naložená ve sladkokyselém nálevu či mléčně kvašená, podobně jako některé druhy ryzců. Nezapomeňte, že komu není její vůně příjemná, měl by se vyvarovat její konzumace.

Recept na zavináče alias utopence z mlženky

 

Strmělka nálevkovitá

Strmělka nálevkovitá patří mezi hojné druhy jedlých hub, vyrůstající ve skupinkách v jehličnatých i listnatých lesích, často v mechu a trávě, zpravidla od července do října. Světle okrový, krémový nebo bělavě narůžovělý klobouk má v  průměru 2,5 – 10 cm, zprvu je nálevkovitý, v dospělosti někdy laločnatě zvlněný, obvykle na středu opatřený zřetelným hrbolkem. Lupeny jsou značně sbíhavé, středně husté a bělavě krémové. Třeň bývá válcovitý až mírně kyjovitý a je víceméně stejně zbarvený jako lupeny. Bělavá dužnina má výraznou kořenitou vůni s náznakem hořkých mandlí.

Mohlo by Vás také zajímat:

Oblíbené recepty z hub

Tipy na místa, kam vyrazit na houby

Co nejíst na houby, aby Vám nebylo špatně