Úvod » Šupinovka kostrbatá, velmi podobná václavkám, a stejně využitelná v kuchyni

Šupinovka kostrbatá, velmi podobná václavkám, a stejně využitelná v kuchyni

 

Šupinovka kostrbatá je velmi podobná václavkám a dokonce roste na stejných místech a ve stejnou dobu! Obě jsou jedlé, šupinovka je však podstatně tužší. Od mládí bývají šupinkaté, a na rozdíl od václavek mají šupinatý i třeň. Odlišuje je také barva lupenů, které jsou u šupinovky žlutohnědé, václavky je mají světle masové.

Jedná se o dřevokaznou houbu, která je významným škůdcem rostoucích dřevin, které napadne a způsobí křehnutí dřevní hmoty a následné rozlomení kmene. Parazituje především na listnatých dřevinách, ale nevyhýbá se ani jehličnatým.

Václavky využijete nejen v kuchyni. Mají i prokazatelné léčivé účinky

Jak ji poznat

Klobouky šupinovek jsou 5 – 18 cm široké, v mládí polokulovité, potom ploše sklenuté až rozložené, s rezavě okrovými, vzhůru zahnutými, nerovnými  šupinami. Lupeny jsou žluté až okrově hnědé, třeň je vysoký, štíhlý a dole ztenčený. V horní části je nažloutlý, směrem dolů pak barva přechází v okrovou až rezavě hnědou. V mládí je hustě šupinatý s pavučinovitým plstnatým prstencem. Dužnina je bledě žluté barvy a její vůně připomíná ředkvičky.

Přečtěte si 7 mýtů o houbách

Kde se vyskytuje

Šupinovka kostrbatá roste velmi hojně od srpna do listopadu na živých, položivých a odumřelých kmenech i pařezech jak listnáčů, tak jehličnanů. Vyrůstá od srpna do prosince v často bohatých trsech a v podobném prostředí jako již zmíněná václavka, se kterou bývá i často zaměňována.

Využití v kuchyni

V kuchyni nalézají uplatnění zejména mladé klobouky, a to především při nakládání do octa, na guláš či do směsí s jinými houbami. Při konzumaci však doporučujeme vyvarovat se požívání jakéhokoliv alkoholického nápoje. Nebyla sice zjištěna opakovaná otrava v kombinaci s alkoholem, ale několik případů již zaznamenáno bylo. Proto si raději víno či pivo nechte na druhý den a šupinovky kostrbaté zapijte vodou.

 

Nejlepší recepty z hub

Kam vyrazit na houby v ČR

Co si nezapomenout vzít sebou do lesa