Úvod » Kdy je nejlepší čas vyrazit na houby, ráno nebo raději večer?

Kdy je nejlepší čas vyrazit na houby, ráno nebo raději večer?

 

Houbařská sezóna je v plném proudu, pokud ale s houbařením teprve začínáte, mohlo by se Vám, jako začínajícímu houbaři stát, že se necháte zmást některým z mýtů, které se s houbařením pojí. Hlavu vzhůru! Nikdo se nestal zkušeným houbařem přes noc a žádný učený z nebe nespadl. Dnes se podíváme na často zmiňovanou „radu“, že chodit na houby je třeba ráno. Je skutečně pravda že si musíme na houby přivstat?

Na houby můžete chodit celý den

Houby rostou nehledě na denní dobu, pokud si tedy o víkendu rádi pospíte, vyrazte klidně později, nějakou houbu určitě najdete. Na opozdilce, kteří ale přijdou až po odpolední siestě, toho většinou v lese moc nezůstane. Hlavním důvodem, proč si kvůli houbám přivstat je, že ostatní milovníci hub by mohli většinu hub vysbírat. Nepochybně je také výhodnější vyrazit na houby časně zrána, protože po ránu máme v porovnání s odpolednem bystřejší oči.

Proč je lepší chodit do lesa ráno

Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví. Sbírat plodnice v pravé poledne nebo k večeru určitě není to pravé ořechové, v našem případě spíš houbové.  Navíc je v lese v tomto čase, když je slunce ještě za horama, nejkrásněji. Vynikající vzduch, vlhkost a zvířata co vychází na louky a do polí. Je tedy na co koukat a co obdivovat.

Zvyk chodit do lesa brzy ráno má i historické kořeny

Zvyk chodit do lesa za svítání má historické kořeny z dob, kdy se houby prodávaly na trzích, přivydělávala si tím hlavně chudina. Sběrači věděli, že čerstvé houby sbírané za chladnějších rán lépe vypadají a snáz se prodají.

Houbová kuchařka aneb podívejte se na oblíbené recepty z hub

Co dělat při podezření na otravu houbami?

Nevíte, zda jste přinesli domů jedlou houbu? Máme pro Vás připravený atlas hub