Úvod » Houbařit se dá po celý rok, prozradíme Vám, jaké houby můžete nalézt v českých lesích v jednotlivých ročních obdobích

Houbařit se dá po celý rok, prozradíme Vám, jaké houby můžete nalézt v českých lesích v jednotlivých ročních obdobích

 

Každý druh houby je velice individuální, a proto během roku přicházejí vhodné podmínky pro jeho růst jen v určitém ročním období. Připravili jsme pro Vás článek, ve kterém Vás zkusíme přesvědčit, že na houby můžete vyrazit nejen v létě nebo začátkem podzimu, kdy se o slovo hlásí vrchol houbařské sezóny, ale i na jaře nebo v zimě, kdy ani sníh není překážkou.

Správný houbař by totiž měl dokázat odhadnout, jaká houba potřebuje jaké podmínky, kdy je vhodné vyrazit do lesa, jakou houbařskou lokalitu navštívit a jaké houby vlastně může hledat. Tak se na to pojďme podívat!

Češi loni nasbírali houby za 6 miliard

Jarní houby hledejte v období od března do května

První prosluněné dny skýtají reálnou naději, že v lese najdete některý z pokladů patřících k jarním houbám. Jarní měsíce patří kačenkám, oblíbeným pro jejich jemnou vůni a kořenitou chuť, dále pak smržům, z nichž je nejhojnější smrž obecný, anebo desticím.

Na houby? Kdy jindy než v létě!

Letní houbařská nabídka je bohatší, protože právě léto vydává za vlhkého počasí ty největší lesní poklady. Typickým druhem hub pro letní období jsou houby hřibovitéVyrůstají první hřiby dubové, ale také kováře a koloděje, známé i pod názvem modráky. Následují je liškykřemenáče, pýchavky a kozáky, ale také například jedlé druhy holubinek.

Poznáte ty nejnebezpečnější houby českých lesů a hájů

Konec prázdnin rozhodně neznamená konec výletům do lesa

Houbařský podzim počítáme od konce prázdnin, kdy se k letním druhům přidávají i václavkyryzce a čirůvky. Houby jsou díky dešťům plné vody, proto se hodí k úpravám těžších jídel, jako jsou různé husté polévky, nádivky nebo houby v masových směsích či slaných koláčích.

Ani sníh není překážkou aneb nebojte se zimních druhů hub

Nabídka zimních hub sice není tak rozmanitá, ale žádný houbař určitě nepohrdne hlívou ústřičnou, penízovkou sametonohou a v případě deštivější zimy i jidášovým uchem. Mezi oblíbená zimní jídla pak patří vánoční kuba nebo krkonošský houbovec.

Nejlepší místa pro sběr hub v ČR

Jak vybrat houbařský nůž

Jaké nebezpečí Vám hrozí, pokud budete sbírat houby do igelitu