Úvod » Houby rostou i v zimě, kam na ně vyrazit, abyste si i v zimních měsících mohli užít chuť čerstvých hub?

Houby rostou i v zimě, kam na ně vyrazit, abyste si i v zimních měsících mohli užít chuť čerstvých hub?

 

Hlavní houbařská sezona je sice dávno za námi, ale houby lze sbírat i v zimě. Milovníci a znalci hub se tomuto koníčku věnují po celý rok a oblíbenou pochoutku si tak mohou dopřát v každém ročním období. Někomu se to může zdát jako legrační nápad, vydat se s košíkem do lesa na houby třeba na Štědrý den. To aby se člověk cítil jako Maruška z pohádky O dvanácti měsíčkách. Pokud by šlo o jahody, uspěli byste asi opravdu jen u měsíčků a nebo v některém ze supermarketů, co se ale týče hub, situace je o poznání lepší. Rostou totiž zimní houby. Mráz jim, na rozdíl od hub hřibovitých, nijak nevadí a lze je beze strachu sbírat. Dopřát si pak můžete klasické štědrovečerní jídlo horalů – houbovec.

V zimě sice roste jen málo druhů jedlých hub, jedná se ale většinou o houby chutné a některé dokonce léčivé. Zimní houby můžete najít v lesích, ale také podél řek nebo rybníků. Jedná se například o nejoblíbenější zimní houbu, hlívu ústřičnou, dále pak penízovku sametonohou či Ucho Jidášovokteré nelze s ničím zaměnit, a na které se proto může vypravit i úplný laik, aniž by riskoval, že sebere něco nejedlého nebo dokonce jedovatého.

Zimní houby mají léčivé účinky. Kam na ně vyrazit a na jaké nemoci pomohou?

Kde hledat houby v zimě

Základem pro úspěšné zimní houbaření je podle zkušeností mykologů vědět, kam jít tyto houby sbírat, popřípadě se nebát je vyhrabat zpod sněhové pokrývky. Houby je možné objevit zpravidla na pařezech nebo na padlých stromech a nemusí se jednat jen o lesní porosty, jako spíše o oblast v okolí vodních toků nebo v zámeckých parcích. Oblíbenou lokalitou pražských houbařů by mohl být například hostivařský lesopark. Nejsou-li opravdu třeskuté mrazy a teplota dlouhodobě neklesá pod nulu, pak můžete být při houbaření v zimě velmi úspěšní. To navíc umocňuje fakt, že houbařů, kteří se za houbami do přírody vydávají v zimě, je opravdu poskrovnu. Houbaři se navíc shodují na tom, že největším přínosem zimního houbaření je kromě čerstvých hub také božský klid a překrásný zimní les.

Inspirace na využití hub v kuchyni

Jsou houby zdravé? A proč se říká, že jsou těžké?

Jaké houby právě rostou