Úvod » Destice chřapáčová, téměř neznámý poklad jarního lesa

Destice chřapáčová, téměř neznámý poklad jarního lesa

 

Mezi houbové úlovky, které na Vás čekají v jarním lese, patří destice chřapáčová, úžasná, ale naprosto opomíjená jarní houba. Vzhledem vzdáleně připomíná Jidášovým uchoPatří mezi tzv. vřeckovýtrusné houby, které na rozdíl od běžně sbíraných hřibů tvoří vřeckovýtrusé houby výtrusy ve zvláštních buňkách – vřeckách. 

Jak ji poznat

Mladší plodnice tvoří miskovitý kalíšek, který se postupně rozevírá a zplošťuje do talířovitého tvaru a její původně hladký nebo jen drobně hrbolkatý povrch se prohýbá do více či méně zkrouceně vrásčitých závitů. Čerstvá destice má pěkný, vlhký a jakoby lehce průsvitný povrch. Barva na vrchní straně je šedohnědá až tabákově hnědá, na spodní straně je plodnice bělavá, žlutavě bělavá nebo narůžovělá. 

Poradíme Vám, jak uchovat nasbírané houby na zimu

Kde se vyskytuje

Roste jako jedna z prvních jarních hub na smrkových pařezech a tlejících padlých kmenech jehličnanů, na vlhkých a sluncem prohřátých místech. Nejhojnější bývá v teplejších podhorských polohách.

Využití v kuchyni

U přípravy destice v kuchyni na Vás nečeká prakticky žádná záludnost, při jejím čištění jen nezapomeňte vykrojit spodní část, do které bývá často zarostlý kousek dřeva či mechu, a menší plodnice miskovitého tvaru zkontrolujte, protože mohou někdy obsahovat nečistoty lesa jako je například jehličí. Zpracujte ji co nejdříve, v pootevřeném sáčku v lednici totiž vydrží čerstvá jen několik dní.

Dušením nebo rychlým opečení na tuku rychle změkne, zároveň si ale pořád ponechává příjemnou texturu. I když se tak od pohledu může zdát, destice rozhodně není slizovitá nebo jinak nepříjemná. V jídlech spíše než její chuť, která je nevýrazná, určitě využijte její texturu, kterou si snadno přizpůsobíte tím, jak houbu nakrájíte. Menší plodnice můžete ponechat vcelku, vytvoří tak perfektní houbové penízky. Do jakýchkoliv směsí se zeleninou a masem zase skvěle zapadne nakrájená na tenké nudličky.

 

Nejlepší houbové recepty

Jakou výbavu si vzít s sebou do lesa

Atlas hub