Hvězdák vlhkoměrný patří mezi břichatkovité houby, tzv. gasteromycety, které představují zajímavou skupinu hub, u nichž se výtrusy vyvíjejí uvnitř uzavřené plodnice. Ven se dostávají až po uzrání buď rozpadem obalů plodnice, nebo vzniklým otvorem na jejím vrcholu. Do této skupiny patří několik zajímavých druhů hub, například hadovka smrdutá, květnatec Archerův nebo všechny druhy hvězdovek. Nalezneme zde i houby jedlé, ke kterým patří v podstatě všechny druhy pýchavek.
Jedná se o jediný evropský druh z rodu hvězdákovitých. Tato nejedlá houba je v kuchyni zcela bez využití, z plodnic však byly extrahovány různé látky, které vykazují protirakovinné, antioxidační a imunitu povzbuzující účinky.
Léčivé houby, silné zbraně pro pevnější zdraví
Jak ho poznat
Plodnice jsou až 3,5 cm široké, v mládí kulovité později vnější krovka rozpukává v 6 až 10, vzácně i 13 cípů šedé až šedohnědé barvy, které jsou značně hygroskopické. To znamená, že reagují na vlhkost, tedy za vlhka se rozvinou a při zasychání se naopak postupně zahalují, až v podstatě uschovají celou vnitřní okrovku neboli teřich. Tak se tomu děje při každé změně vlhkosti až do té doby než se plodnice rozloží. Na povrchu bývají cípy pokryty světlejšími ploškami oddělenými rýhami. Rozvinutá plodnice dosahuje šířky 5 až 9 cm.
Na sběru hub či borůvek můžete zbohatnout
Kde se vyskytuje
Roste dosti hojně na vyhřátých místech v řídkých lesích, na jejich okrajích a na skalnatých stráních, zvláště pod borovicemi a duby. Dává přednost chudým substrátům, často se objevuje na písku, a plodnice na svých stanovištích vytrvávají do příštího roku. Najít ho můžeme po celý rok, hlavní období růstu je ale od července do listopadu. Rozšířený je celosvětově v teplých oblastech. Roste v Evropě, Africe, Asii a Severní i Jižní Americe.