Úvod » Hvězdovka brvitá a červenavá, podivuhodné houby, které svým tvarem připomínají mořské hvězdice

Hvězdovka brvitá a červenavá, podivuhodné houby, které svým tvarem připomínají mořské hvězdice

 

Při procházce lesem můžete najít mnoho druhů známých či méně známých hub. Pokud ale budete mít štěstí, můžete narazit i  podivné houby, které svým tvarem mohou připomínat mořské živočichy, zejména mořské hvězdice. Jedná se o hvězdovky, kterých se v České republice vyskytuje asi 23 druhů a právě podle jejich tvaru dostaly svůj český název. Všechny jsou nejedlé a velká většina z nich je zařazena v Červeném seznamu hub České republiky. Jsou vzácné a proto je vždy ponechte na jejich stanovišti.

Hvězdovka brvitá

Jak ji poznat

Plodnice jsou v mládí polopodzemní, kulovitého, cibulovitého, nebo hruškovitého tvaru. V raném stadiu mohou připomínat malou pýchavku, později, v době zrání, jejich vnější pokožka puká a rozevírá se do hvězdicovitého tvaru, který tvoří 5 – 8 cípů. Cípy se zpravidla stáčejí dolů a v jejich středu je uložen hladký, měkký a papírovitý teřich. Ten je zpočátku bílý, později přechází do šedohnědé až tabákově hnědé barvy, která je většinou poněkud tmavší než je vnitřní povrch cípů. Jak houba dozrává, puká i pokožka na teřichu a vzniká tak otvor, jímž jsou vyprašovány výtrusy.

Kde se vyskytuje

Hvězdovka brviátá

Roste velmi hojně ve skupinách od července do listopadu v lesích všech typů, nejčastěji pak ve smrkových, ale i v druhotných smíšených lesích a teplomilných doubravách, a také v parcích a křovinách. Díky kožovité a tuhé konzistenci přetrvávají suché plodnice na svých stanovištích i příští rok, od čerstvých plodnic jsou však odlišné.

Nejneobvyklejší houbařské nálezy z českých lesů

Hvězdovka červenavá

hvězdovka červenavá

Hvězdovka červenavá je velmi podobná své příbuzné, hvězdovce brvité, která má však drobnější plodnice bez červených tónů.

Jak ji poznat

Plodnice jsou zpočátku uzavřené a kulovité, později rozpukávají na 5 – 9 nestejnoměrných cípů. Ty mají světle okrovou barvu, která se časem mění v červenou až hnědou. Při rozvíjení laloků je na povrch vynášen hnědavý, kulovitý těřich. I ten se otevírá a jeho roztřepeným ústím jsou do okolí vyfukovány světle hnědé výtrusy.

Kde se vyskytuje

Hvězdovka červenavá roste poměrně hojně od léta do podzimu, a to jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích v celém mírném pásu severní polokoule.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Kdy je nejlepší vyrazit na houby

Léčivé houby našich lesů

Pěstování hub