Úvod » Mechovka obecná, jak ji poznat a kde ji najdete

Mechovka obecná, jak ji poznat a kde ji najdete

 

Dříve, asi tak před 50ti lety, se mechovka obecná běžně prodávala na trzích, a z této doby se také zachovaly některé její lidové názvy, jako například hřibovinka, podhřibenka či lipka. Vznikly z tradované zkušenosti, podle níž na stejných místech jako mechovky rostou i hřiby nebo alespoň tam, kde je přítomno jejich podhoubí. To se sice často stává, ale neplatí vždy, i tak by ji ale měl každý zkušený „hřibař“ znát.

Jedná se o jedlou houbu, která ale ne každému voní.

Jak ji poznat

Klobouk je bělavý až šedavý, v průměru 3 – 12 cm široký, v mládí sklenutý s podvinutým okrajem, pak rozložený až vmáčklý. V dospělosti bývá plochý, ve stáří jen sklopený, uprostřed obvykle prohloubený a hladký. Na omak bývá moučnatý, za vlhka trochu lepkavý.

Třeň je válcovitý nebo jemně kyjovitý, plný, pod kloboukem obvykle nejširší a moučnatě poprášený, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je bělavá a má intenzivní moučnou až spermatickou vůni i chuť.

Kde se vyskytuje

Roste většinou jednotlivě v listnatých i jehličnatých lesích, ale také mimo něj v trávě na zahradách či parcích. Najít ji můžete od června do října, ponejvíce však v červenci a srpnu. V posledních letech je méně hojná a mnozí houbaři ji už ani neznají, ačkoliv se dříve běžně prodávala na trzích. Mezi houbaři se tvrdí, že signalizuje růst hřibů, často ji lze najít ve společnosti hřiba smrkového ale i muchomůrky červené, což ovšem není pravidlem. 

Kde aktuálně rostou houby v ČR

Využití v kuchyni

Mechovka se hodí do různých směsí, k sušení, pod maso i do polévek. Málokdy se podaří najít ji ve větším množství, proto se konzervuje jen zřídka.

Jak správně usušit houby?

Možná záměna

Mechovka obecná je dosti podobná jedovaté strmělkám, prozradí ji však zřetelný moučný až spermatický zápach. Strmělky se také liší lesklým, jakoby nalakovaným povrchem klobouku a i ve stáří bělavými lupeny.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Inspirace na využití hub v kuchyni

Jak poznat, jestli už rostou houby

Houbařská výbava aneb co si nezapomenout vzít sebou do lesa