Úvod » Rosolovka mozkovitá, listovitá a řasotvará jsou nejedlé dřevokazné houby

Rosolovka mozkovitá, listovitá a řasotvará jsou nejedlé dřevokazné houby

 

Rosolovka mozkovitá

Tato nejedlá dřevokazná houba patří k těm nejprospěšnějším houbám z hlediska pozitivních účinků na naše zdraví. Vyznačuje se například protirakovinovými, imunostimulačními, protizánětlivými nebo antialergickými účinky.

Jak ji poznat

Velmi nápadné plodnice, které jsou 2 – 4 cm široké, jsou charakteristické svou zlatožlutou až žlutooranžovou barvou. Mají rosolovitou konzistenci a jsou rozdělené v hojné, mozkovitě zprohýbané laloky. Za suchého počasí vysychají do tenké, suché, oranžově průsvitné blanky, a za vlhka opět oživují a nabývají původní tvar a konzistenci.

Kde se vyskytuje

Jasně žluté gelatinózní plodnice této houby můžete nalézt hojně po celý rok  na odumřelém dřevě nejrůznějších listnatých stromů, zejména pak na dubech, vrbách, habrech nebo lipách. c

Rosolovka listovitá

Jak ji poznat

Jednoleté plodnice jsou pevně vrostlé do substrátu. V mládí jsou mozkovitě zprohýbané, později složené z tenkých, zprohýbaných až kadeřavých, na okraji zaoblených laloků. Dosahují šířky 3 – 15 cm, jsou pružné až slabě chrupavčité, průsvitné a na povrchu lesklé. Zbarvené jsou hnědožlutě, později rezavě hnědě až hnědě. Za sucha tvrdnou a tmavnou až do hnědočerné barvy, po namočení se opět oživují a nabývají zpět původní tvar i barvu.

Kde se vyskytuje

Roste nepříliš hojně na mrtvém dřevě listnáčů, zejména dubů, buků nebo bříz, méně často i jehličnanů, především borovic. Zřejmě parazituje na myceliu pevníku chlupatého a jiných kornatcovitých hub. Vyrůstá od léta do zimy, obzvláště pak v chladnějším a vlhčím období roku nebo po déletrvajících deštích.

Houby rostoucí na stromech a pařezech

Rosolovka řasotvará

 

Rosolovka řasotvará, neboli rosolovka stříbrná, je běžně využívaná v tradiční asijské kuchyni do dezertů, salátů, polévek a podobně, a přisuzují se jí i jisté léčivé účinky. Díky obsaženým polysacharidům stimuluje imunitní systém, a má protizánětlivý a antialergický efekt. Vysoká koncentrace vlákniny přispívá ke střevní perstaltice a snížení absorpce tuků, a pomáhá i při léčbě hypertenze, nachlazení a bronchitidy.

V našich lesích ji bohužel nenajdete, protože se jí daří zejména v klimatických podmínkách subtropických oblastí, kde se dá snadno nalézt na mrtvých větvích stromů s velkými listy. Také se pěstuje, suší a v sušeném stavu dováží do Evropy. Před použitím ji stačí namočit do vody, čímž získá původní konzistenci a tvar.

Nechce se Vám chodit do lesa? Vypěstujte si houby doma ve sklepě

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Zdravé a léčivé houby našich lesů

Kam vyrazit na houby v ČR

Pěstování hub