Úvod » Muchomůrka červená, nekorunovaná houbová královna našich lesů

Muchomůrka červená, nekorunovaná houbová královna našich lesů

 

Muchomůrka červená patří k nejznámějším, ale také nejhezčím jedovatým houbám, ačkoliv fatální otravy po jejím požití jsou vzácností. I přesto ji ale v žádném případě nevyužívejte v kuchyni. Tato houba Vám může posloužit jen jako objekt k fotografování nebo se můžete kochat její výraznou krásou.

Podle pověsti to byla právě muchomůrka červená, která dala název celému rodu hub, neboť se v minulosti používala jako prostředek k zabíjení much. Její klobouk se vymáčel v oslazené vodě nebo oslazeném mléce, a mouchy z jeho povrchu pak sály sladký roztok i s rozpuštěnými jedy, čímž došlo k jejich omámení, případně úplnému usmrcení.

Varování mykologa: I jedlé houby Vám mohou způsobit otravu

Jak ji poznat

Když se řekne muchomůrka červená, všichni si jistě vybaví její nápadně zbarvený klobouk. Ten může mít průměr 8 – 20 cm, nejdříve je polokulovitý, později sklenutý, ve stáří rozložený, někdy až mírně miskovitý s hřebenitým rýhováním na okraji. Jeho barva může kolísat mezi jasně oranžovou až nachově červenou. Na povrchu je pokryt bělavými nebo nažloutlými bradavkami, což jsou zbytky plachetky, která v raném stádiu obklopovala celou plodnici. Po vytrvalých deštích ale můžou mizet, takže je jeho povrch hladký, lepkavý a za sucha lesklý. 

Lupeny jsou bílé či nažloutlé, hustě poskládané vedle sebe a v mládí jsou zakryty blanitým závojem stejné barvy. Třeň je bílý, válcovitý, zprvu plný, později dutý, na okraji obalený bradavičnatou pochvou. Jeho povrch také pokrývají soustředné kruhy bradavek, které zbyly po plachetce.  V horní části pod kloboukem je široký, odstávající, přesto ale měkký prstenec, jehož povrch je rýhovaný.

Kde se vyskytuje

Muchomůrku červenou můžete nejčastěji spatřit od druhé poloviny srpna až do listopadu v jehličnatých i listnatých lesích od nižších poloh až do hor. Najít ji ale můžete i mimo les. Tvoří mykorhizy s některými stromy, například břízou, modřínem, borovicí, smrkem nebo dubem. Symbiotický vztah mezi buňkami kořenů těchto stromů, ať už živých nebo mrtvých, a podhoubím je pro růst plodnic nezbytný.

Otrava

Kromě nepříliš významného obsahu muskarinu obsahuje muchomůrka červená i muscimol, který způsobuje poruchy vědomí a vyvolává halucinace. Tělesná odezva po jejím požití je velmi závislá na dávkování a ročním období, kdy se houby sbírají. Plodnice u konce sezóny se zdají být slabší.

Příznaky otravy se zpravidla projevují už 30 minut po konzumaci, zejména v podobě nevolností, bolestí hlavy, problémů se zrakem, rozšířených zorniček, pocení, střevních potíží, slinění nebo poruch vědomí. Psychotropní účinky přicházejí až po delší době a projevují se paranoiou, halucinacemi, pocity euforie, pocity „lehkých nohou“ a možná i nutkáním tančit, agresivitou až hlubokým spánkem. Příznaky zpravidla odezní během jednoho dne, ačkoli jed zůstává v těle i několik měsíců.

Na jaké houby si dát pozor a jaká je první pomoc při podezření na otravu

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Atlas hub

Zdravé léčivé houby

Pěstování hub


 

Fotogalerie