Úvod » Stroček trubkovitý – neznámý poklad podzimního lesa

Stroček trubkovitý – neznámý poklad podzimního lesa

 

Podzimní les nabízí nejedno překvapení, pokud se pozorně díváte. A domů si můžete odnést i úlovek, který se hříbkům ani trochu nepodobá, avšak překvapí příjemnou chutí a vůní. Protože se nedá zaměnit s žádnou jedovatou houbou, nemusí z něj mít strach ani začínající houbaři a mohou s ním v kuchyni s klidem experimentovat.

Stroček trubkovitý

Dalo by se říct, že se jedná o jednu z „nejšerednějších“ hub našich lesů. Její šedočerná až černá barva odrazovala a stále odrazuje mnohé lidi od sběru, přestože se jedná o jednu z nejchutnějších plodnic lesa. Její výrazně kořeněná chuť vynikne zejména ve štědrovečerním kubovi.

Jak ho poznat

Plodnice stročku trubkovitého jsou nálevkovité a podobají se trumpetkám. Jsou vysoké 3 až 8 cm, duté, na okrajích podvinuté, zvlněné a často roztřepené. Jejich barva přechází od hnědé, přes tmavě šedou až do černé, a na povrchu jsou jemně šupinkaté. Dužnina je chrupavčitá, tmavě hnědá až černá a ve spodní části dosti tuhá. Má příjemnou, ale nevýraznou chuť i vůni. 

Kde se vyskytuje

Roste dosti hojně koncem léta a na podzim, zpravidla od srpna do listopadu, na zemi v listnatých, ale i smíše­ných nebo jehličnatých lesích, především na stinných a vlhkých místech, často v kruzích. Přesto ji méně všímavý houbař mnohdy nezahlédne, neboť nejen že se skrývají často pod listím, ale hlavně svou barvou splývají s ostatním povrchem. Dlouhodobé podzimní deště ale dokáží plodnice zcela zničit.

Využití v kuchyni

Jedná se o velmi chutnou houbu, jejíž jedinou nevýhodou je, že se pracně čistí. Za čerstva ji můžete použít v jakékoliv úpravě, nejlepší je ji ale usušit a rozemlít na prach. Takové houbové koření pak využijete do polévek či omáček. Zvlášť dobře se hodí také k rybám, protože jeho tmavá barva tvoří nápadný kontrast s bílými rybami.

 

Inspirace na další recepty z hub

Nebaví Vás chodit do lesa? Vypěstujte si houby doma!

Atlas hub