Úvod » Trsnatec lupenitý alias Maitake, houba, která posiluje náš imunitní systém

Trsnatec lupenitý alias Maitake, houba, která posiluje náš imunitní systém

 

Trsnatec lupenitý patří mezi dřevokazné jedlé houby, které v přírodě parazitují na kmenech dubů. Známý je i pod názvem Maitake, který v překladu z japonštiny znamená „tančící houba“, což bylo odvozeno od toho, že lidé údajně tančili radostí, když tuto chutnou a terapeuticky ceněnou houbu našli. Najít ale divoce rostoucí Maitake je obtížné a tak houbaři místa nálezu tajili a často se tato informace předávala z generace na generaci. Pro svůj vzácný výskyt je v dnešní době spíše pěstován uměle, buď extenzivně na dřevě, nebo intenzivně na vhodném substrátu.

Jak ho poznat

Plodnice má tvar velkého trsu, který tvoří mohutný bělavý či světle šedý třeň a mnoho set často srostlých klobouků. Vážit mohou až několik kilogramů. Klobouky jsou na okrajích vrásčité a jejich průměr dosahuje 3 – 7 cm. Mají šedou, někdy až nahnědlou barvu a na spodní straně klobouku nemají lupeny, jak by mohl napovídat druhový název houby, nýbrž bílé či okrové rourky.

Kde se vyskytuje

trsnatec lupenitý

Roste ve vlhčích listnatých lesích u spodního okraje nebo na kořenech listnatých stromů, příležitostně i na jejich pařezech. Vyskytuje se zejména na dubech, méně často pak i na jiných listnáčích, a vyrůstá od konce léta až do podzimu. Nutno ale říci, že jeho výskyt je bohužel vzácný.

Využití v kuchyni

Houba je potravinářsky využívaná zejména v Japonsku, kde se mimo jídel užívá i ve formě prášku, granulí, tablet, čaje a jiných nápojů. Pro kuchyňské zpracování jsou vhodné zejména mladé plodnice, protože ty starší bývají tuhé a méně snadno stravitelné. Má bohatou delikátní chuť a velmi příjemné aroma.

Před kuchyňskou úpravou je nutné houbu důkladně očistit, což může být poměrně náročné. Díky jeho tuhé dužnině ho ale můžete bez obav důkladně opláchnout studenou vodou, což Vám čistění značně usnadní. Uplatnění najde, podobně jako choroš oříš, ve spoustě jídel, od polévek, přes guláše, až po různé směsi. Nejlepší způsob, jak tuto báječnou houbu uchovat, je usušit ji. Usušeným a rozdrceným práškem pak můžete ozvláštnit své oblíbené recepty.

Vybíráme sušičku hub

Léčivé účinky

Maitake obsahuje celou řadu medicinálních látek, díky kterým má široký potenciál v blahodárných účincích na lidské tělo.  Pozoruhodný je zejména jeho vysoký obsah ergosterolu, což je předstupeň vitaminu D. Dále obsahuje mnoho biologicky aktivních látek jakými jsou například minerály, polysacharidy, fenoly či nenasycené mastné kyseliny. Vědcům ze země vycházejícího slunce se dokonce podařilo z trsnatce izolovat glutany s protivirovými a protinádorovými účinky. A podstatný je také vliv Maitake na imunitní systém, kdy posiluje a harmonizuje jeho funkce.

S čím vším Vám mohou pomoci medicinální houby

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Nejlepší houbové recepty

Pěstování hub

Atlas hub