Úvod » Kuřátka, atraktivně zbarvené houby, které je od sebe velmi obtížné odlišit

Kuřátka, atraktivně zbarvené houby, které je od sebe velmi obtížné odlišit

 

Plodnice kuřátek mají různé tvary, barvy a velikosti, a poznáte je na první pohled. Často připomínají mořské korály a v anglicky mluvících zemích jsou známy jako „coral mushrooms“. U nás bylo až dosud nalezeno několik desítek druhů, ale nové se stále objevují. Některé z nich jsou jedlé, jiné nejedlé nebo dokonce jedovaté.

Kuřátka žlutá

Tato atraktivně zbarvená houba je jedlá, je ale třeba dát pozor na možnou záměnu s jejími jedovatými příbuznými. Mnohdy je jej odlišení od podobných žlutých druhů problematické, a neobejde se bez mikroskopu. S větší jistotou si tak na nich můžete pochutnat, pokud dáte přednost jejich nákupu u pěstitelů.

Jak je poznat

Plodnice dorůstá do výšky 15 cm a jsou velmi rozvětvené. Ze silného, bílého či nažloutlého třeně vyrůstají husté větvičky připomínající drobné keříky nebo růžky. Jejich barva se dá přirovnat k žloutkově, citrónově nebo sírově žluté, stářím ale tmavne až do okrového odstínu. Větvičky jsou zakončeny tupými, na pohled jakoby useknutými špičkami, které zejména ve stáří chutnají nahořkle. Dužnina kuřátek je mramorovaně bílá a třeň po poranění hnědočervená.

Nejlepší recepty z hub

Kde se vyskytují

Rostou nepříliš hojně v listnatých lesích, zejména bučinách, méně často pak pod smrky a borovicemi. Patří k letním houbám, jejich první plodnice se začínají objevovat v červenci, a rostou až do konce září.

Využití v kuchyni

Jedlá kuřátka lze v kuchyni využít za čerstva i k nakládání do různých nálevů, kde se jejich žluté větvičky skvěle vyjímají. Hodí se i do směsí či polévek.

Recept na guláš z hub kuřátek

Kuřátka sličná

Mírně jedovatý druh kuřátek, který patří k nejčastěji se vyskytujícím houbám v Evropě a Severní Americe. Jejich konzumace může vést k silným zažívacím problémům, jakými je například nevolnost, zvracení, křečovité bolesti břicha a průjem.

Jak je poznat

Plodnice kuřátek sličných měří v průměru 15 cm, a charakteristický je pro ně keříčkovitý vzhled. Typická je pro mě lososově růžová barva, která se později mění na žlutorůžovou, žlutou až žlutookrovou barvu. Základní větvičky vyrůstají ze ztluštělého třeně a až v šesti stupních se dále větví, přičemž větvení má charakter úzkého písmene „U“. Konce větviček jsou zbarvené citronově žlutě.

Kde se vyskytují

Najdete výhradně v listnatých lesích, zejména v okolí dubů a buků, kde se objevují od léta až do podzimu.

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Atlas hub

Kam vyrazit na houby v ČR

Pěstování hub