Úvod » Smrtelně jedovaté houby – nejnebezpečnější zabijáci z českých lesů a hájů

Smrtelně jedovaté houby – nejnebezpečnější zabijáci z českých lesů a hájů

 

Houbařská sezóna je v plném proudu a houbaři se předhání svými úlovky. Košíky plní liškami, hřiby kováři, klouzky či bedlami. Společně s nimi se však v lese začínají objevovat i další druhy hub a mezi nimi i ty nejnebezpečnější a smrtelně jedovaté, které jsou bohužel leckdy velmi podobné těm jedlým.

Závojenka olovová

Lidé, kteří přežili jejich vražedný útok, říkají, že chutnají báječně. A o to zákeřnější jsou. Abyste věděli, jak je včas odhalit, jsme pro Vás vybrali ty nejnebezpečnější druhy, které mohou především pro méně zkušené houbaře znamenat smrtelné nebezpečí.

Pravidla pro sběr hub

Pavučinec plyšový

Pravidlo č. 1

Každoroční případy otrav houbami by měly všechny houbaře varovat před sběrem podezřelých hub, u nichž člověk nemá jistotu, že je dokáže spolehlivě určit. Vždy tedy sbírejte pouze ty houby, u kterých jste si bezvýhradně jistí, že jsou jedlé, a které mají dostatek znaků pro spolehlivé určení. Cena za omyl totiž v případě konzumace jedovatého druhu může být velmi, velmi vysoká.

Pravidlo č. 2

Zejména druhy s nebezpečnými jedovatými dvojníky vyjměte vždy ze země celé, a to tak, že je zlehka vykroutíte ze země. Nikdy neodřezávejte jen klobouk. Teprve po stoprocentním určení druhu je možné například odříznout spodek třeně, na kterém jsou mnohdy důležité znaky.

Pravidlo č. 3

Pokud jste někdy slyšeli, že houby červivé nebo okousané od hmyzu či zvěře, nemohou být nebezpečné, pak na to rychle zapomeňte. Plži a hmyz mají oproti lidem značně odlišný metabolismus, a toxiny škodící člověku pro ně mohou být neškodné.

Houby ročně dostanou do nemocnic až 400 lidí

Nejjedovatější zabijáci, které můžete najít v českých lesích

Čepičatka jehličnanová

Muchomůrka bílá

Muchomůrka jízlivá

Muchomůrka tygrovaná

Muchomůrka zelená

Pavučinec plyšový

Vláknice začervenalá

Závojenka olovová

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Atlas hub

Zdravé a léčivé houby

Pěstování hub